ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

Nepodceňujte bežnú údržbu vozidla

Okrem pravidelných udržiavacích a povinných servisných úkonov, ktoré nájdete v sekcii „Vodiči" je z pohľadu pravidla Vidieť a byť videný dôležité dbať predovšetkým na nasledujúce pravidlá:

  • Pamätajte si, že bezpečná jazda začína čistými sklami auta, vodič je vždy povinný si zaistiť dostatočný výhľad z vozidla
  • Ďalej je potrebné mať čisté svetlomety a správne okuliare pre vodičov s takisto čistými sklami. Vyskúšajte si viditeľnosť chodcov a cyklistov v praxi: http://www.ibesip.cz/aplikace-viditelnost/
  • Pred jazdou vždy skontrolujte funkčnosť svetlometov, nielen čelných a smerových, ale aj koncových a brzdových, prípadne hmlových. Táto kontrola by sa mala stať jedným z pravidelných rituálov pred každou jazdou.
  • Do svetlometov kupujte kvalitné a správne autožiarovky a ich výmenu vykonávajte vždy v páre, tzn., ak vám prestane svietiť jedna zo žiaroviek, automaticky vymeňte žiarovku aj v druhom svetlomete.
  • Pokiaľ potrebujete naozaj dobre vidieť, zamerajte sa na inovatívne svetelné zdroje. Najmodernejšie halogénové žiarovky napríklad Night Breaker Laser alebo Night Breaker 200 dosahujú v porovnaní s bežnými halogénkami až o 200% vyšší jas. Na slovenskom trhu sú už dostať aj legálne LED autožiarovky, ktoré môžu aj na verejných komunikáciách nahradiť obyčajné halogénky. Sú však zatiaľ schválené len do vybraných vozidiel (viacej na www.led-legalne.sk).
  • Svetlomety je potrebné nechať pravidelne, a to minimálne raz za rok (najlepšie pred zimnou sezónou), odborne ošetriť a skontrolovať. Optimálne nastavené svetlomety by mali maximum svetla vrhať do vzdialenosti 40 m pred automobilom. Čisto vymedzený svetelný kužeľ by potom mal sústreďovať svetlo 75 až 100 m pred vozidlo, kde ho vodič najviac potrebuje pre zaznamenanie prekážok. Dosvit do vzdialenosti až 200 a viac metrov je úplne optimálny.
  • Len ak budete mať správne nastavené svetlomety, môžete včasne zaznamenať prípadné prekážky na ceste, nebezpečenstvo alebo neštandardné dopravné situácie.
  • Správne osvetlenie vám tiež umožní vidieť dobre na dopravné značky, cyklistov, chodcov a umožní včas a bezpečne reagovať.
  • Ak máte svetlomety vybavené manuálnym regulátorom výšky svetlometov, tak ho použite pred každou jazdou, pri ktorej náklad nadmerne zaťaží zadnú časť vozidla. Predídete tak nepríjemnému oslňovaniu protiidúcich vozidiel alebo ostatných účastníkov cestnej premávky.