ePrivacy and GPDR Cookie Consent by TermsFeed Generator

LED žiarovky – legálna inštalácia

 

Zatiaľ jediné legálne LED žiarovky na slovenský trh uviedla spoločnosť OSRAM, ktorá 17.05.2023 získala od Ministerstva dopravy SR Osvedčenie o vnútroštátnom typovom schválení komponentu č. K-1863 pre náhradu za halogénové žiarovky typu H4 a Osvedčenie o vnútroštátnom typovom schválení komponentu č. K-1864 pre náhradu za halogénové žiarovky typu H7.

 

LED_NIGHT_BREAKER_H7_64210DWNB

NIGHT_BREAKER_LED_64193DWNB_H4-LED

Pretože nejde o samostatne homologované svetelné zdroje, je nutné LED žiarovky vždy otestovať v konkrétnom type vozidla a v konkrétnych svetlometoch, ktoré tvoria jeden funkčný celok. Až po úspešných testoch fotometrických, mechanických a elektrických vlastností v laboratóriách TÜV a po schválení Ministerstvom dopravy je potom LED žiarovky v konkrétnych typoch vozidiel možné inštalovať a používať v súlade so slovenskou legislatívou. 


 

 

Zoznam schválených vozidiel je priebežne rozširovaný a aktualizovaný na www.led-legalne.sk. Proces testovania je ale technicky, časovo aj finančne veľmi náročný, a tak nové autá nepribúdajú hromadne, ale postupne. Aktuálne je v zozname cez 260 vozidiel, všetkých významných modelov a značiek osobných a úžitkových vozidiel, ktoré vyhovujú podmienkam legálnej inštalácie.

Stanice technickej kontroly sú informované prostredníctvom Technickej služby technickej kontroly o legálnej inštalácii náhradných svetelných zdrojov a majú postupy na overenie, či sú svetelné zdroje NIGHT BREAKER LED inštalované skutočne legálne.

Legálne na cestách

 

Pre legálnu montáž musí byť splnený rad podmienok, ktoré nájdete v nasledujúcich sekciách: